в днешния брой Ману – златната резерва на орлите

Ману – златната резерва на орлите

11-03-2021 Тема спорт

В последния кръг Лудогорец победи Берое с 4:1 в Стара Загора и направи важна крачка към десетата поредна шампионска титла. Постижение без аналог у нас. Въпреки изразителният резултат успехът не дойде никак лесно. А в ролята на спасител за пореден път се превъплъти златната резерва Елвис Ману. Нидерландският атакуващ халф смени Абел Анисе в 58-ата минута, при резултат 1:1, и с две попадения в 61-ата и 82-ата мин. реши двубоя. Не за първи път обаче Ману, който е с ганайски корени, вади кестените от огъня.
Като резерва той вкара и първия си шампионатен гол за орлите на 12 септември миналата година при победата над Локомотив Пловдив с 3:1 в Разград. Бившият футболист на Фейенорд, Брайтън и др. подписа с Лудогорец в средата на август 2020-а.
И второто му попадение през сезона в Първа лига дойде като резерва. На 25 октомври срещу Монтана той се появи на терена на стадион „Огоста“ в 22-ата минута, заменяйки контузения Ихинио Марин при резултат 1:1. Половин час по-късно нидерландецът вече бе в прегръдките на съотборниците си, а орлите спечелиха с 3:1. Изводът е ясен – когато Елвис бележи, отборът неизменно побеждава в Първа лига.
От 14-те си шампионатни срещи дотук само в 5 от тях атакуващият халф е започвал като титуляр. В останалите 9 е влизал като резерва. Пълни 90 минути записа единствено при домакинското 1:1 с Царско село.
В Лига Европа успеваемостта му през есента бе още по-внушителна – 6 мача и 5 попадения само за 272 минути игра. Като само в 2 срещи Ману започна сред 11-те, а в 4 влизаше като смяна. Още в дебютната си среща картината от първенството се повтори. В плейофа с Динамо Брест (2:0) в Беларус, на 1 октомври, нидерландецът влезе в игра в 66-ата минута и в 73-ата откри резултата. Единственият двубой в евротурнирите, в който остана на терена през всички 90 минути, бе при загубата с 3:4 от ЛАСК Линц в Австрия. Тогава Ману реализира и трите попадение за Лудогорец. И последният му гол в ЛЕ, при домакинското поражение с 1:3 от ЛАСК, дойде като резерва.
Така от общо 9 гола за орлите от началото на сезона във всички надпревари, 6 от тях Елвис отбеляза, влизайки от пейката, с което безспорно си спечели прозвището Златната резерва. От която до момента се възползваха трима треньори – Павел Върба, Станислав Генчев и Валдас Дамбраускас. Никой обаче така и не смее сякаш да му гласува пълно доверие. Но както се казва, когато нещо върви, не трябва да се променя…