17-04-2021 На този ден преди 20 години

На този ден преди 20 години

17-04-2021 Зайцев имитира „Мислителя“ на Роден при невероятен обрат на „Армията“

Сезонът 1995/96 е един от най-интригуващите в турнира за Купата на България. От футболна гледна точка украшението му е полуфиналът-реванш между Левски и ЦСКА. Точно преди 25 години – на 17 април 1996-а, двата тима излизат на „Армията“ и играят на „литър кръв и метър кожа“. Сините влизат в сблъсъка с едни гърди напред, след като в първия мач са победили с 1:0 с гол на Мариян Христов.
Червените обаче са в стихията си и набързо не само че заличават аванса на съперника – правят го чрез юношата на сините Георги Донков в 11-ата минута, но и повеждат в общия резултат в 23-ата, когато се разписва защитникът Филип Филипов. След това обаче идват моментите, за които се говори и до днес. Защитникът на ЦСКА Адалберт Зафиров и нападателят на Левски Дончо Донев са изпратени преждевременно в съблекалните заради саморазправа от… настоящия шеф на съдийската комисия Костадин Гергинов. Червените получават правото да изпълнят дузпа, с която да доубият зашеметения си опонент. Домакинската публика вече предвкусва удоволствието от 3:0 – аванс, какъвто сините никога не са успявали да преодолеят срещу вечния си враг. Зад бялата точка застава най-опитният в редиците на ЦСКА – завърналият се от Франция Георги Георгиев-Гецата, но ударът му е спасен от Пламен Николов-Пинко, което поставя началото на невероятен обрат. До почивката вратарят на армейците Димитър Попов (също юноша на Левски) е изгонен за събаряне на откъсналия се срещу него Мариян Христов – дузпа за сините, която е реализирана от Йонков.
За да влезе резервният вратар на армейците Петко Петков, играта напуска нападателят Петър Михтарски и това тотално нарушава схемата на тима – защитата е основно прекроена, а атаката е отслабена. В същото време треньорът на Левски Иван Кючуков успява с рисковата смяна на почивката на бранителя Петър Пенчев с офанзивния халф Тодор Зайцев. Водени от ветерана Емил Велев-Кокала, сините се вдигат на щурм – Илиян Симеонов изравнява, а след като вкарва третия гол за сините, резервата Зайцев застава пред червения сектор А в позата на „Мислителя“ от Роден. В края точен е и Мариян Христов от дузпа.

ЦСКА:
Попов, Зафиров, Найдоски, М. Петков (62 – Янков), Митов, Филипов, Милосавов, Нанков, Г. Георгиев (65 – Енгибаров), Михтарски (40 – П. Петков)

Г. Василев

Левски:
Пл. Николов, П. Пенчев (46 – Зайцев), Дъртилов, Д. Марков, Василев, Йонков, Велев, Донев, М. Христов, Г. Иванов-Геша (72 – Б. Илиев), Ил. Симеонов (74 – Йовов)

Ив. Кючуков

Голмайстори: 1:0 Донков 11, 2:0 Филипов 23, 2:1 Йонков 45-д., 2:2 Симеонов 58, 2:3 Зайцев 71, 2:4 М. Христов 90-д.

Съдия: Костадин Гергинов
Помощници: Л. Славчев, Н. Ковачки
ЖК: Зафиров, Найдоски, М. Петков, Филипов, Нанков, Донков, Енгибаров (Ц); П. Пенчев, Симеонов, Велев, Б. Илиев (Л)
ЧК: Зафиров 39 – (Ц), Попов 42 - (Ц); Донев 39 - (Л)