в днешния брой Нова схема и нова победа за Левски

Нова схема и нова победа за Левски

28-01-2021 Янаки ДИМИТРОВ

Левски постигна втората си поредна победа в контролите в Хърватска, след като се наложи с 2:1 над четвъртия в словенския елит Копер. Головете за успеха реализираха нападателите Найджъл Роберта и Стивън Петков, които бяха точни през първата част. В предишната си проверка сините подчиниха полския Подбешкидзе с 2:1, а в първата отстъпиха на Домажале с 1:2.
Славиша Стоянович отново започна с различна схема спрямо предходната среща, като този път заложи на класическо 4-4-2 с хоризонтално разположени напред Роберта и Стивън Петков, които и вкараха.
Както и срещу Подбешкидзе, сините започнаха много агресивно и с висока преса. Още в първата минута Здравков Димитров загуби топката, после си я върна, проби отляво и центрира остро, но Губерац пресече подаването към малкото наказателно поле. След малко словенците атакуваха отдясно - пас през Сулака към Мулахюсеинович, той шутира силно и запали ръкавиците на вратаря на сините Микулич.
По-късно Насиру атакува сам, елиминира един противник и подаде напред към Роберта, но вратарят на Копер го изпревари със сантиметри. След малко Здравко Димитров отляво подаде навътре към Симеон Славчев, който обаче не шутира достатъчно силно и точно и прати топката в ръцете на стража. След това същото упражнение на два пъти направи и Димитров.
В тези моменти сините разиграваха уверено, бяха се настанили в половината на съперника и тормозеха постоянно защитата му. В 16-ата минута възпитаниците на Славиша Стоянович напълно логично откриха. Тогава Здравко Димитров получи пас пред пеналта от Мохамед, този път реши да не стреля, а подаде наляво към Робърта, който със силен плътен удар в близкия ъгъл не даде шанс на Иван Варгич – 1:0.
Левски продължи да бъде активен и да диктува събитията на терена. Славчев не успя да удвои с глава от добра позиция, а Роберта също пропусна да вкара. Вратарят Микулич също бе увреме – парира удар с глава на Баришич, дошъл след увисване на защитата на сините.
В 28-ата минута след отлична атака и блокиран шут на Насиру Мохамед топката попадна към Стивън Петков, той от чиста позиция отляво прониза мрежата – 2:0.
Малко след това Мулахюсеинович спъна отзад Галчев и получи червен картон, но на негово място влезе друг човек за Копер - Йелич Балта.
До почивката Стивън Петков с пета подаде на Здравко Димитров, който от добра позиция шутира слабо.
В началото на второто полувреме Марин Петков влезе на мястото на Стивън и на вратата на сините се появи Николай Кръстев. Столичани продължиха да нападат, а Насиру и Роберта хванаха неподготвена словенската защита, но не успяха да се разпишат.
В 54-ата минута словенците намалиха след центриране от пряк свободен удар. Тогава съперник атакува топката, тя отиде в Церовец, който отблизо разстреля резервата Кръстев. Това трябва да е червена лампа за Левски, защото Домжале вкара двата си гола също от статични положения.
В 64-ата минута при преса на сините и отнета топка Роберта шутира по диагонал, но топката излезе в аут. След това Стоянович направи доста смени. Малко преди края Баришич излезе сам срещу вратаря на Левски и шутира, но Николай Кръстев спаси. Колегата му пък отрази силен диагонален удар на Мартин Петков и двубоят завърши 2:1.