в днешния брой Паненката е символ на  европейските първенства

Паненката е символ на европейските първенства

23-04-2021 Васил КОЛЕВ

България е начело в любопитна класация при успеваемостта с дузпите

Васил КОЛЕВ

Европейското първенство е дало със сигурност нещо фундаментално на футбола. Това е понятието „Паненка“. Това е изпълнение на дузпа, при което топката се копва над плонжиралия вече вратар. Кръстникът е Антонин Паненка от пражкия Бохемианс, който по този начин носи титлата на Чехословакия на финала в Белград при дузпите срещу ФРГ през 1976 година. Историята е известна до най-малки детайли, а чехът е добил такава легендарна популярност, че съществува списание за футболна култура на неговото име.
След Антонин Паненка фирмената му дузпа е изпълнявана още четири пъти на европейски първенства и това е част от интересната история на наказателните удари в шампионатите на Стария континент. Самият Паненка е един от първите, които имат шанса да повторят изпълнението. Четири години след подвига си той трябва да изпълни петата дузпа срещу Италия в мача за третото място на Евро’80 срещу вратаря Дино Дзоф. Това е и най-любопитният момент от мача. Дзоф не изключва подобно изпълнение и скача напред и леко вдясно, но чехът стреля силно и в другия ъгъл.
Трябва да минат цели 24 години от легендарния удар, за да се престраши друг футболист да го стори. И той е един от вечните италиански любимци. Франческо Тоти бележи по този начин третата дузпа за Италия срещу домакините от Нидерландия в полуфинала на Евро 2000. Това е и последният точен удар в двубоя, който ще остане в историята с подвизите на вратаря на адзурите Франческо Толдо при изпълненията от бялата точка, включително и в редовното време. Друг италиански артист, Андреа Пирло, обръща посоката на дузпите в четвъртфинала срещу Англия на Евро 2012 също с Паненка. Италианците са пропуснали втория си удар чрез Монтоливо, англичаните са безгрешни до момента, а вратарят Джо Харт е самоуверен до арогантност на вратата. „Той ръкомахаше и сякаш ни предизвикваше - спомня си Пирло. - В онзи момент реших, че трябва да направя нещо нестандартно, което да приземи него и отбора му!“ Пирло прави перфектна Паненка и обръща мача, като след удара му англичаните Йънг и Коул пропускат ударите си и Италия отива напред.
Отново Англия е жертва на Паненка през 2004 г. в Португалия. Мачът е срещу домакините на четвъртфинал и като по традиция за представителите на Албиона се стига до 11-метрови удари. Португалците са изравнили щастливо чрез резервата Пощига в 83-ата минута. Нападателят е

осмиван почти цял сезон

от английските медии за представянето си в Тотнъм и съдбата му предоставя невероятен шанс за реванш. Той бие шестата дузпа за своя тим срещу Дейвид Джеймс и с точната Паненка е един от играчите с най-голяма заслуга за елиминирането на съперника.
Петата и последна засега Паненка е дело на Серхио Рамос, отново на Евро 2012. Тя се случва в полуфинала срещу Португалия. Рамос е пропуснал преди това през сезона дузпа за Реал срещу Байерн, която коства отпадането в Шампионска лига на тима му и това е перфектният реванш. „Щом Пирло може да го направи, защо да не пробвам и аз“, коментира със самочувствие бранителят след победата над португалците.
Любопитен факт е, че нито веднъж в петте случая, когато е изпълнявана Паненка на европейски първенства, отборът, който ги е правил, не е губил мача!
Има и един неуспешен или по-скоро нескопосан опит за изпълнение на легендарната дузпа. Случва се на Евро 2016 в четвъртфинала между Италия и Германия. В едни от най-странните дузпи в историята с цели 6 пропуска в първата серия от 10 удара, Грациано Пеле от адзурите решава да се надиграва психически с немския вратар Мануел Нойер. След като залага топката, нападателят на Саутхемптън започва да прави знаци към Нойер, че предстои да изпълни дузпата като чеха през 1976-а. Нойер не трепва, хвърля се в десния си ъгъл, където и Пеле насочва топката, която обаче минава… покрай вратата.
Като изключим сериите след редовното време, на европейските първенства са отсъдени общо 70 дузпи, като 19 от тях са пропуснати (14 са спасени от вратарите). Най-точни изпълнители с по два гола са Алън Ширър (Англия), Богдан Станку (Румъния), Франк Арнесен (Дания), Гайска Мендиета (Испания) и Зинедин Зидан (Франция). От вратарите най-много дузпи е имало срещу французина Фабиен Бартез. От петте удара той е спасил един, а един е бил неточен.
Първият пропуск от бялата точка е на чеха Войта срещу Лев Яшин и СССР на полуфинала на Евро’60. На практика дузпата няма значение за крайния резултат, защото руснаците печелят убедително с 3:0. Ударът все пак е част от мита около Яшин и неговата класа. „Само бях чувал, но се убедих, че той сякаш запълва вратата“, разказва в спомените си Войта. Чехът изглежда припрян и наистина притеснен при изпълнението, прибързва, засилва се и стреля встрани от стълба на Яшин.
Ако говорим обаче за вратарски подвизи, то безспорният

номер едно е Франческо Толдо

в двубоя с Нидерландия на полуфинала на Евро 2000. В редовното време срещу него (докато Италия е с човек по-малко) са отсъдени два наказателни удара. Първо той прави спасяване на Франк де Бур, а след това голмайсторът на шампионата Патрик Клуйверт стреля в гредата. След нулево равенство мачът стига до дузпи. Там Толдо отново спасява удара на Франк де Бур, както и последната дузпа на Босвелт, а Яп Стам бие над вратата. Само с една по-малко дузпи (4) спасява в един мач Мануел Нойер срещу Италия на Евро 2016, но всичките са след края на редовното време.
Близо до това постижение е англичанинът

Дейвид Сиймън с три спасени дузпи

на Евро’96, но типично по английски не успява да помогне на своя тим в най-важните 11-метрови удари – тези, които трябва да определят победителя на полуфинала срещу Германия, където той не се намесва успешно нито веднъж. Англичаните, които са пословични с отпаданията си на дузпи, са буквално легендарни на тези финали. Първо Стюърт Пиърс вкарва на Испания от бялата точка и прави една от най-незабравимите физиономии, запечатани на десетки фотографии. Той е взел реванш за пропуска срещу Германия на полуфиналите на Мондиал’90. Неговият съотборник и сегашен национален селекционер Гарет Саутгейт обаче влиза във фолклора след пропуска си във въпросния полуфинал с немците на домашното европейско през 96-а, който коства отпадането на тима му. Пиърс и Саутгейт се снимат няколко месеца по-късно в реклама на „Пица Хът“ с любопитен сюжет. Двамата са част от компания, която хапва в ресторант. Саутгейт отива до тоалетната, но слага върху главата си хартиен плик, за да не бъде разпознат от останалите клиенти след пропуснатата дузпа. Връщайки се, отново с плика на главата, той чува как Пиърс подвиква на сервитьорката: „Мис, мис, мис! (от англ. Госпожице, но и „пропуск“), след което се блъска в една от колоните до масата в опита да седне на мястото си.
Когато се говори за дузпи, то за всички големите царе са немците. И наистина – те не са изпускали дузпа на голямо първенство от 1982 до 2016 г., когато неточен от бялата точка е Месут Йозил срещу Словакия на осминафиналите, без това да има последствия за неговия тим. Що се отнася до европейските първенства, немците си имат историческо поражение с дузпи от Чехословакия на финала през 1976 г. Ако приемем Чехия за наследник на Чехословакия, то този тим е истинският крал на дузпите. За цялата история на първенствата тимът не е пропускал 11-метров удар след онзи неуспешен опит на Войта срещу Яшин през 60-а, а е успял да вкара всичките 20 след това. Това е и част от една

почти митична история

как през 2012 година чехите се бранят през цялото време в четвъртфинала срещу Португалия с надеждата да го докарат до дузпи, където са сигурни, че ще покажат отново класата си. Не успяват за малко и заради Кристиано Роналдо, който в 79-ата минута бележи единствения гол.
Има ли отбор, който никога не е изпускал дузпа на европейско? Да, цели пет и един от тях е България! Нашите национали всъщност имат най-голяма успеваемост, защото са изпълнили точно 2 дузпи от 2 (Стоичков срещу Испания през 1996 г. и Мартин Петров срещу Италия през 2004 г.). Останалите четири тима (Белгия, Исландия, Eйре и Русия) имат по 1 вкаран удар.
-----------
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ…
Най-много дузпи са отсъдени в полза на Испания – цели 10, и с три повече от следващия в тази класация - Нидерландия. Потърпевш най-често е бил тимът на Германия, като съдиите са били безмилостни в цели 11 случая.

ОЧАКВАЙТЕ ДРУГИЯ ПЕТЪК - последна част от поредицата.