23-05-2021 Сините гледат към титлата  след две от две в Самоков

Сините гледат към титлата след две от две в Самоков

23-05-2021 Тема спорт

Левски Лукойл поведе с 2:0 победи във финалната битка за титлата в родното първенство. Баскетболистите на Константин Папазов напълно неутрализираха домакинското предимство на Рилски спортист и след 87:79 ще се приберат уверени и със самочувствие в София, за да се подготвят за третия двубой от серията в понеделник, в която за пръв път се играе до 4 победи.
Срещата започна много силно за гостите, които доминираха на ниския пост. Сините заложиха основно на атаки през Данило Тасич и Кийт Бенсън, които се възползваха от отсъствието в началните минути на Алекс Симеонов, който се оплакваше от контузия на левия глезен след първия финал. Те отвориха разлика от 8 точки, но благодарение на Златин Георгиев и Нико Карвачо самоковци бързо я заличиха. Темпото бе много високо, а до почивката стратегията на Константин Папазов и неговият щаб продължи да сработва и така столичани взеха аванс от 6 след първите 20 минути.
Баскетболистите на гостите не позволиха на носителя на Купата на България да влезе „остро” след паузата и в самото начало вдигнаха дистанцията до 10. Само няколко ситуации по-късно обаче нещата се обърнаха. Високите играчи на Левски Лукойл увиснаха с нарушения благодарение съобразителните действия на домакините и разликата започна да се топи. Карвачо се разигра, а Павлин Иванов също показа признаци на пробуждане, след като до момента „отсъстваше” от паркета. Така Рилски изравни при 63:63 и остави последната четвърт отворена.
И когато феновете на домакините очакваха техните любимци да довършат обрата, от Левски Лукойл отново вдигнаха разликата. Силни изяви на Йордан Минчев поведоха неговия тим до серия от 11:1 за 4 минути, след което гостите дръпнаха със 77:66. Самоковци продължиха отчаяно да търсят начин да обърнат развоя на събитията, но притиснати и от изтичащото време, заложиха на прибързани стрелби, което само улесни сините по пътя към победата.
Страхотен мач за успеха изигра Данило Тасич. Сръбското крило записа дабъл-дабъл от 19 точки и 13 борби, като добави и 5 асистенции за коефициент 31. Трейлър Брезълтън се отличи с 20 точки, 6 асистенции и 5 борби, а Йордан Минчев се включи от пейката с 12 точки, 6 овладени топки и 4 отнети за 26 минути. За Рилски Нико Карвачо бе на ниво с 22 точки и 8 борби.

РИЛСКИ СПОРТИСТ – ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ 79:87
(20:20, 19:25, 26:21, 14:21)
РИЛСКИ СПОРТИСТ: Н. Георгиев 2, Браун 8, Зл. Георгиев 17, П. Иванов 6, Карвачо 22 (Карамфилов 2, Портър 4, Симеонов 6, Желев 12, Васов)
ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Брезълтън 20, Костов 12, Тасич 19, Захариев 2, Бенсън 16 (Райт 4, Минчев 12, В. Петков 2)
Съдии: Великов, Ресиловски, Стефанов