30-05-2021 Титлата отново е синя!

Титлата отново е синя!

30-05-2021 Тема спорт

Левски Лукойл разби за трети път Рилецо в Самоков

Левски Лукойл си върна титлата в родния баскетбол след пауза от 3 години, удължена от пандемията. Сините затвориха с убедителното 4-1 победи финалната серия с Рилски спортист, а регламентът на заем от НБА им даде възможност да демонстрират явното си превъзходство в директните сблъсъци с най-силния тим през сезона до битката за титлата.
Голямата разлика в крайния резултат – 84:69, не показва реалното съотношение на силите, тъй като всъщност мачът беше много равностоен и оспорван, поне до края на третата четвърт. В първата част и двата тима показаха нерви и лоша организация в атака, може би заради голямото напрежение. То се отрази повече на домакините, които не успяха да открият сметката си близо 5 минути. Момчетата на Людмил Хаджисотиров почти не стреляха към коша на гостите, а редките им опити не влизаха, но сините не се възползваха докрай и взеха твърде крехък аванс, който бе наваксан до края на първата четвърт. За това помогнаха най-вече две поредни тройки на Павлин Иванов, който обаче направи и доста пропуски.
Втората четвърт се превърна в истинско украшение на мача и цялата финална серия – двата тима си размениха серия бързи атаки, никой не гледаше часовника и всеки искаше да намери решението на задачата с майсторство. И на това поле силите се оказаха почти равни – Левски Лукойл се оттегли с аванс от 2 точки на почивка. След нея главната роля иззеха съдиите, които дадоха няколко неспортменски и обикновени нарушения, гледаха видео, което разгневи публиката и последваха вулгарни скандирания. Игровите ситуации отстъпиха на точността от наказателната линия под напрежение – в този момент изневери дори точната ръка на Брендън Браун и точно това сложи началото на триумфа на сините. Играчите на Рилецо се опитаха отново да счупят каръка с тройки, но те не влизаха, а гостите доминираха тотално и под двата коша. Многобройните борби компенсираха немалкото грешки в организацията на атаките в тима на Константин Папазов, а в последната четвърт дългите атаки се оказаха достатъчни да удържат аванса срещу изнервения противник, който показа само малка част от играта, донесла му Купата на България и първото място в редовния сезон на НБЛ.
В последната част домакините вече нямаха желание да оказват съпротива, а кошът им не спря да се тресе от забивките на младия Йордан Минчев. А най-резултатен с 19 точки бе Кийт Бенсън, докато Браун завърши с 16 т. за Рилецо. Звездите под коша на двата тима – Данило Тасич и Нико Карвачо, този път не блестяха, но сърбинът все пак заслужи приза за най-полезен играч във финалите. Така сините спечелиха и третото гостуване в Самоков и отново са шампиони след 2018 г. Те са и първият първенец в лигата след паузата заради пандемията, тъй като миналия сезон шампионатът не завърши.

Тити Папазов:
Ще сдържа радостта си

Константин Папазов почти удържа емоциите, които напук на себе си потискаше през целия сезон. Треньорът на Левски Лукойл обаче нямаше как да скрие марковите си сълзи след мача – едновременно от скръб и радост.
„Преди 8 часа изправихме един голям баскетболист – Спас Натов. От полюса на голямата мъка сега сме на полюса на голямата радост. При всички случаи заслужен успех – три пъти поред победихме Самоков като гости – заяви Тити. – Декларацията срещу съдиите, която те пуснаха, показа тяхното безсилие и допълнително ни мотивира. Но аз ще сдържа радостта си, защото днес е и един тъжен ден за българския баскетбол.”
Колегата му от другия лагер Людмил Хаджисотиров пък се утеши със силния сезон, който Рилски спортист направи до финалната серия.
„Имахме дълъг период, в който не можехме да вкараме кош, имахме и добри моменти. Поздравления за Левски Лукойл, в тази серия те бяха по-силни – призна треньорът. – Ако бяхме спечелили четвъртия мач, щяхме да имаме повече шансове, но явно, че във финала не бяхме в най-доброто си състояние. Причините ние си ги знаем. Все пък това е безценен опит за нас. Сезонът беше добър – спечелихме Купата на България, завършихме първи в редовния сезон.”